دانلود PDF کتاب هواشناسی عمومی بی جی ریتالاک جلد اول (۲۳۱ صفحه📓)

دانلود کتاب هواشناسی عمومی بی جی ریتالاک جلد اول

وب سایت شهر پی دی اف دانلود PDF کتاب هواشناسی عمومی بی جی ریتالاک جلد اول ۲۳۱ صفحه را برای شما آماده کرده است.جو زمین، که شامل هوا و جریان‌های هوایی در نزدیکی سطح زمین است، به طور عمودی به چندین لایه تقسیم می‌شود. این تقسیمات عمودی، بر اساس ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و دینامیکی هوا، صورت می‌گیرد. در زیر به برخی از تقسیمات عمودی جو زمین اشاره می‌کنم:

۱٫ تقسیمات بر اساس ارتفاع:
– تروپوسفر: این لایه که در ارتفاع ۰ تا حدود ۱۰-۱۵ کیلومتر قرار دارد، شامل بیشتر هوا و جریان‌های هوایی است. این لایه حاوی بخش عمده‌ای از جریان هوایی و همچنین شکل‌گیری ابرها و هوازدگی است.
– استراتوسفر: از حدود ۱۰-۱۵ کیلومتر تا ۵۰ کیلومتر بالای سطح زمین قرار دارد. در این لایه، دما به جای افزایش با کاهش ارتفاع افزایش می‌یابد. استراتوسفر شامل لایه‌هایی است که در آن ابرها و توربولانس هوایی کمتری دیده می‌شود.
– مزوسفر: در ارتفاع ۵۰ تا ۸۵ کیلومتر قرار دارد و شامل لایه‌هایی است که در آن جریان‌های هوایی عمدتاً افقی هستند. این لایه حاوی جریانات قوی هوایی، جریانات زیرصوتی و جریانات جت است.
– ترموسفر: از ارتفاع ۸۵ کیلومتر به بالا قرار دارد و شامل لایه‌هایی است که دما به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. در این لایه، اصطکاک با اتمسفر فضا اتفاق می‌افتد و اشعه‌های خورشیدی جذب می‌شوند.

۲٫ تقسیمات بر اساس تغییرات دما:
– لایه تروپوسفر: در این لایه، دما با افزایش ارتفاع کاهش می‌یابد.
– لایه استراتوسفر: در این لایه، دما با افزایش ارتفاع افزایش می‌یابد.
– لایه مزوسفر: در این لایه، دما با افزایش ارتفاع مجدداً کاهش می‌یابد.
– لایه ترموسفر: در این لایه، دما به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.این تقسیمات عمودی، هر یک با ویژگی‌ها و جریانات هوایی خاص خود، نقش مهمی در ایجاد شرایط آب و هوایی و جو زمین دارند. همچنین، این تقسیمات به ما کمک می‌کنند تا بررسی‌های علمی درباره جریانات هوایی، اقلیم و آب و هوای مناطق مختلف را انجام دهیم. وب سایت شهر پی دی اف شما را به خواندن ادامه مطلب و این کتاب دعوت می کند. 

دانلود PDF کتاب هواشناسی عمومی بی جی ریتالاک

دانلود هواشناسی عمومی بی جی ریتالاک جلد اول

جزوه هواشناسی عمومی ۱

 هواشناسی عمومی بی جی ریتالاک 

 کتاب هواشناسی عمومی 

 

کتاب های پیشنهادی شهر پی دی اف 📚😍

کتاب مبانی فیزیک الکتریسیته و مغناطیس دیوید هالیدی جلد دوم

کتاب پایداری و کنترل سیستمهای قدرت دکتر پرابها شانکار کندور جلد اول

کتاب خودآموز فلسفه مل تامپسون

به این کتاب امتیاز دهید ?
مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0